Rynek kukurydzy – stan i perspektywy

Kukurydzę uważa się za jedną z najstarszych roślin na świecie. Kraje Afryki, Azji i Ameryki toczą spór o to, skąd pochodzi ta roślina. W 1493 roku dotarła do Europy, a mianowicie do Hiszpani, dokładnie w rejon Andaluzji, który stał się wkrótce obszarem wielkich upraw kukurydzy. Stąd przedostała się do sąsiednich krajów Europy Południowej, a potem przez Kretę na bliski Wschód. Do Polski to zboże przywieziono z Rumunii lub Węgier w XVIII w.

W Polsce kukurydza uprawiana jest na powierzchni około 1,6 mln ha, z czego 60% z przeznaczeniem na ziarno i 40% na kiszonkę. W 2021 roku powierzchnia uprawy omawianej rośliny w naszym kraju jest  o 21%  większa niż w roku ubiegłym. Po pszenicy i pszenżycie to trzecia uprawa polowa w Polsce. Ma bardzo wysoką wartość energetyczną i dlatego jest ważnym komponentem w przemyśle paszowym, zarówno jako pasza objętościowa, jak i treściwa. Ma również szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym do produkcji płatków śniadaniowych, krochmalu, mąki, oleju, syropu oraz w przemyśle spirytusowym, piwnym skrobiowym i papierniczym.

W UE szacuje się, że zbiory kukurydzy w roku 2021 będą o 9% wyższe niż w 2020 i mogą kształtować się na poziomie 71,3 mln ton. Przewiduje się, że w tym roku w Rumunii plony będą większe o 48%, w Bułgarii o 22%, a w Polsce o 60%.

Zbiór kukurydzy w Polsce jeszcze się nie skończył a zapowiada się na bardzo wysokim poziomie, szacuje się na około 7 mln ton. Najwięcej kukurydzy uprawia się w województwach mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Polska sprzedaje ziarno przede wszystkim do krajów UE i eksport ten stanowi 89% ogólnej ilości  ziarna. Głównym odbiorcą są Niemcy, którzy importują 1,1 mln ton.

Polska sprowadza niewielkie ilości kukurydzy, w sezonie 2020/2021 importowano 355 tys. ton, to jest o 18 tys. ton więcej niż w poprzednim sezonie.

Za kukurydzę suchą, średnio w kraju, na koniec listopada, płacono 100,60 zł/dt. Cena ta była o 6% wyższa niż miesiąc temu i o 33% wyższa niż przed rokiem.

W województwie Kujawsko-Pomorskim w ubiegłym roku w listopadzie płacono średnio 73,23 zł/dt, w listopadzie bieżącego roku płacono średnio 102,19 zł/dt, czyli o około 40 % więcej, według Kujawsko-Pomorskich Notowań cen rolniczych (www.notowania.kpodr.pl).

Źródło: Kujawsko-Pomorskie Notowania cen rolniczych (www.notowania.kpodr.pl).

Cena kukurydzy  o podwyższonej wilgotności na koniec listopada w Polsce kształtowała się na poziomie 66,20 zł/dt i była o 9% wyższa niż przed miesiącem oraz o 59% wyższa niż przed rokiem.

W województwie Kujawsko-Pomorskim w listopadzie bieżącego roku za kukurydzę mokrą płacono średnio 66,86 zł/dt według Kujawsko-Pomorskich Notowań cen rolniczych (www.notowania.kpodr.pl).

Źródło: Kujawsko-Pomorskie Notowania cen rolniczych (www.notowania.kpodr.pl).

 

Na koniec kilka ciekawostek związanych z kukurydzą.

W Polsce miejscowości Kurozwęki znajduje się największy w Polsce labirynt kukurydzy, który co roku ma inny kształt. (https://www.kurozweki.com/pl/atrakcje/labirynt).

Korea Południowa to pierwszy na świecie kraj w którym w 2008 roku wprowadzono na rynek telefon komórkowy wyprodukowany z bioplastiku – naturalnych materiałów wytworzonych z kukurydzy (http://portalkomunalny.pl/telefon-z-kukurydzy-203646/)

W Kanadzie w 2006 roku na międzynarodowych targach biotechnologów w Toronto odbył się pokaz mody, na którym były prezentowane ubrania znanych projektów wykonane ze sfermentowanego cukru kukurydzianego (htpp://kopalniawiedzy.pl/ubrania-projektanci-kukurydza-pokaz-wlokno-lngeo,275)

 

 

 

 

Źródło:

www.kowr.gov.pl

www.wnp.pl

www.goodsnack.pl

Fot. pixabay.com

 


Magda Hanke

Starszy specjalista ds. ekonomiki
Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym

GRUDZIEŃ 2021