Jednostka Krajowej Administracji Skarbowej w formie on-line, czyli e-Urząd Skarbowy

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) 1 lutego br. uruchomiły internetowy e-Urząd Skarbowy na stronie internetowej podatki.gov.pl. W jednym miejscu można szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. Witryna ta będzie budowana etapami do września 2022r.

Serwis jest dedykowany przede wszystkim podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym oraz notariuszom. Wraz z dodawaniem funkcjonalności, grupa docelowa użytkowników będzie się zwiększać. Projekt ten jest współfinansowany z Funduszy Europejskich (Program Polska Cyfrowa). Wartość całkowita przedsięwzięcia to niemal 102 mln zł, w tym dofinansowanie UE ok. 86 mln zł, a budżet państwa ok. 15,6 mln zł. W e-Urzędzie Skarbowym jest dostępnych wiele usług, m.in.:

– Twój e-PIT – zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38,

– mandaty – szczegółowe informacje dotyczące mandatów karnych z możliwością zapłaty,

– e-mikrofirma – narzędzie do obsługi faktur krajowych, tworzenia ewidencji VAT oraz generowania JPK_VAT i JPK_FA,

– mikrorachunek podatkowy – indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy, na który wpłacisz należne podatki,

– płatności online – zapłata należności do urzędu,

– pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty,

– wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań,

– czynny żal – zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego,

– zawiadomienie ZAW – NR,

– pismo ogólne do urzędu.

Użytkownik będzie miał także dostęp do informacji i usług dotyczących go bezpośrednio, a w kolejnych etapach również do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta. Zaletami serwisu e-US są m.in.:

– wygoda i oszczędność czasu,

– w jednym miejscu szybko, wygodnie i kompleksowo będzie można załatwić swoje sprawy podatkowe,

– do załatwienia spraw online nie będzie potrzebny podpis elektroniczny,

– dostęp do e-usług KAS w jednym miejscu i z dowolnego urządzenia,

– szybki dostęp do danych i bieżących informacji o stanie rozliczeń, statusie spraw, złożonych dokumentach,

– łatwa aktualizacja informacji dotyczących podatnika,

– pełna transakcyjność m.in. poprzez elektroniczne płatności online dla wszystkich udostępnianych e-usług, funkcjonalności, deklaracji i tytułów, możliwość zapłacenia podatku bezpośrednio w systemie.

Reasumując, e-Urząd Skarbowy to kolejny krok w cyfryzacji w ramach usług Krajowej Administracji Skarbowej. W szczególności ma za zadanie ułatwić rozliczenia podatkowe oraz załatwienie spraw w bezpieczny, łatwy i wygodny sposób, oszczędzając przy tym czas. Ponadto jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. W kolejnych etapach planowane są kolejne usługi i funkcjonalności, m.in.: e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-TOLL, usługi dla notariuszy i komorników sądowych oraz usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/Paulina Cholewińska

Specjalista ds. podatków

Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym